Ana Sayfa     Üniversite Hakkında Bilgi     Derece Programları     Öğrenciler İçin Genel Bilgi     English  

 ÜNİVERSİTE HAKKINDA BİLGİ


 İsim ve Adres Bilgileri


 Akademik Takvim


 Akademik Yönetim


 Çukurova Üniversitesi Hakkında
 Genel Bilgiler Sunulan Programların Listesi


 Öğrenci Giriş-Kabul Koşulları


 Önceki Öğrenimin Tanınması


 Genel Kayıt İşlemleri


 Öğrenme Kazanımlarına Ulaşmak için
 Öğrenci İş Yüküne Dayalı AKTS Kredi
 Dağılımları Akademik Danışmanlık


 Değerlendirme ve Notlandırma

  Çukurova Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Çukurova Üniversitesi, 1973 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Üniversite kampüsümüz, Seyhan Baraj Gölü’nün doğu yakasında 20 bin dekar arazi üzerine yerleşmiş muhteşem manzarasıyla doğal bir park görünümündedir. Kent merkezine yalnızca 10 km uzaklıkta olan üniversite, güçlü akademik kadrosu, gelişmiş alt yapısı, öğrencilerin ve çalışanların her türlü sportif, sosyo-kültürel gereksinimlerini karşılayacak modern tesisleriyle ülkemizin sayılı kampüs üniversiteleri arasında yer almaktadır. Üniversitemiz kapalı ve açık spor tesisleriyle, uluslararası kano yarışlarının yapılabildiği baraj gölüyle, her türlü sanatsal etkinliklerin yapıldığı alanlarıyla, kolay ulaşım ve yeterli barınma olanaklarıyla, gerek iklimi gerekse yaşam koşullarının kolaylığıyla öğrencilere mutlu bir yaşam ortamı sunmaktadır.

Kurulduğu tarihten günümüze, hem akademik hem de fiziksel koşullar açısından sürekli gelişen, Üniversitemizde, bu gün itibarı ile 18 Fakülte, 4 Yüksekokul, 12 Meslek Yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuvarı, 4 Enstitü ve 37 Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunmaktadır. Yüksekokullarımızdan biri olan Yabancı Diller Yüksekokulumuz sadece yabancı dille eğitim yapan bölümlerimize hazırlık eğitimi veren bir birimdir.

Ülkemizin en verimli topraklarının bulunduğu Çukurova tarımına önemli katkılar sağlayan, bölge sanayisiyle işbirliği içinde ortak projeler üreten, araştırma ve uygulama referans hastanesiyle Güney ve Güneydoğu bölgesine hizmet sunan, modern ve donanımlı Kongre Merkeziyle sanatsal ve bilimsel etkinliklere ev sahipliği yapan Çukurova Üniversitesi, insanlarının yüreğine işlemiş sıcaklığıyla Doğu Akdeniz bölgesinin parlayan güneşi niteliğindedir.

Üniversitemizde, 56.000 civarında öğrenci eğitim görmektedir. Fen, Sosyal, Sağlık Bilimleri ile Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitülerinde toplam 7.746 lisansüstü öğrencimiz bulunmaktadır.

Üniversitemizde uluslararası ve ulusal platformlarda çeşitli ödüller almış akademisyenlerin de aralarında bulunduğu 485 profesör, 215 doçent, 343 yardımcı doçent, 792 araştırma görevlisi, 459 öğretim elemanı olmak üzere toplam 2.294 akademik kadro bulunmaktadır. Üniversitemiz yeni kurulan üniversitelere öğretim elemanı yetiştirme misyonunu da üstlenmiştir.

Uzun yıllar boyunca bölgenin tek ve lider üniversitesi olan Çukurova Üniversitesi, Adana il ve ilçelerine yayılan fakülte ve yüksekokullarının yanı sıra, bölgedeki Mustafa Kemal Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi gibi pek çok üniversitenin de kuruluşuna katkıda bulunmuştur.