Ana Sayfa     Üniversite Hakkında Bilgi     Derece Programları     Öğrenciler İçin Genel Bilgi     English  

 ÖĞRENCİLER İÇİN GENEL BİLGİ


 Adana Hakkında Kısa Bilgi


 Yaşam Maliyeti


 Kalacak Yer-Barınma Olanakları


 Beslenme Olanakları


 Sağlık Hizmetleri-Mediko-Sosyal


 Engelli Öğrenci Olanakları


 Sigorta


 Finansal Destek-Burs Olanakları


 Öğrenci İşleri Bürosu


 Öğrenme Ortam ve Olanakları


 Uluslararası Programlar


 Değişim Öğrencileri için Pratik Bilgi


 Dil Kursları


 Stajlar


 Spor ve Sosyal Olanaklar


 Öğrenci Kulüpleri

  Finansal Destek-Burs Olanakları

Birçok Avrupa ülkesine kıyasla, Türkiye’de eğitim çok ucuzdur. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrencinin talep etmesi ve başvuru koşullarına uygun olmaları durumunda, öğrencilere üç türlü maddi katkı sağlanmaktadır;

Burs: Burslar, başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız olarak verilmektedir.

Öğrenim Kredisi: Öğrenim kredisi, burs gibi öğrencilere verilen destek ödemesidir. Ancak öğrenim süresi sonunda öğrenciler öğrenim kredisini geri öderler.

Katkı Kredisi: Katkı kredisi her dönem üniversiteye ödenen öğrenim ücretinin belli bir kısmını kapsar. Katkı kredisi öğrenciye ödenmeyip öğrenci adına üniversitenin hesabına yatırılır. Öğrenim süresinin sonunda öğrenciler katkı kredisini de geri öderler.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu haricinde üniversitemiz öğrencilerine alternatif destekler sağlanmaktadır:

Pek çok kuruluş, dernek, vakıf ve özel şirket tarafından öğrencilerimize çeşitli burs veya kredi imkânları sunulmaktadır. 2012-2013 eğitim-öğretim yılında, bu burslardan 664 öğrenci faydalanmıştır.

Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü de ihtiyacı olan öğrencilere çeşitli burslar vererek onları desteklemektedir. Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, ihtiyacı olan öğrencilerin yemek giderlerini karşılayarak onlara destek sağlamaktadır. 2012-2013 eğitim-öğretim yılında 2000 öğrencimiz yemek bursundan yararlanmıştır.

Ayrıca öğrencilerimiz, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına müracaat ederek, ders dışı zamanlarında, ilgi ve yeteneklerine göre, Üniversitemizin çeşitli birimlerinde kısmi zamanlı (part time) öğrenci olarak çalışmakta ve öğrenim ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Her yıl ortalama olarak 600 öğrencimiz kısmi zamanlı (part-time) çalışma imkânından yararlanabilmektedir.

Gerek üniversitenin verdiği gerekse üniversite dışından öğrencilerimize verilen tüm burslar, akademik danışmanlar aracılığı ile öğrencilere duyurulmaktadır. Ayrıca öğrenciler, ilan panolarını ve internette yer alan duyuruları takip ederek, bu burslar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmektedirler.