Ana Sayfa     Üniversite Hakkında Bilgi     Derece Programları     Öğrenciler İçin Genel Bilgi     English  

 ÖĞRENCİLER İÇİN GENEL BİLGİ


 Adana Hakkında Kısa Bilgi


 Yaşam Maliyeti


 Kalacak Yer-Barınma Olanakları


 Beslenme Olanakları


 Sağlık Hizmetleri-Mediko-Sosyal


 Engelli Öğrenci Olanakları


 Sigorta


 Finansal Destek-Burs Olanakları


 Öğrenci İşleri Bürosu


 Öğrenme Ortam ve Olanakları


 Uluslararası Programlar


 Değişim Öğrencileri için Pratik Bilgi


 Dil Kursları


 Stajlar


 Spor ve Sosyal Olanaklar


 Öğrenci Kulüpleri

  Değişim Öğrencileri için Pratik Bilgi

Vize/ Pasaport/ Sigorta

Değişim öğrencileri Türkiye’ye gelmeden önce en yakın Türk Konsolosluğundan geçerli bir öğrenci vizesi almak zorundadır. Vize Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra alınamamakta ve yerine Turist vizesi geçerli olmamaktadır. Üniversitede kayıt sırasında öğrencilerden vize istenmektedir. Türkiye’ye gelecek öğrencilere dönem başlamadan iki ay öncesi vize işlemlerine başlamaları önerilir.

Öğrencilerin Pasaport kullanım süresilerinin ülkede kalma süresinden uzun olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Türkiye’ye gelecek uluslararası öğrencilerin ve personelin Türkiye’ye gelmeden önce, Türkiye’de geçerliliği olan sağlık sigortası yaptırmaları önemle tavsiye edilir.

Oturma İzni

Türkiye’de 1 aydan uzun süre kalacak olan tüm öğrencilerin oturma izni alması gerekmektedir. Bu işlem öğrenci vizesi ile gelen ve gelmeyen tüm öğrenciler için geçerlidir. Bu işlem için Türkiye’ye geldikten 15 gün sonra Adana Emniyet Müdürlüğündeki yabancılar şubesine başvurmak durumundadırlar.

Para Birimi

Türkiye’nin para birimi Türk Lirasıdır (TL). Yaklaşık 1 Euro 2.500 TL, 1 Dolar 1.900 TL’dir.

İklim

Türkiye Akdeniz coğrafyasında yer alan bir ülkedir. Adana ise Türkiye’nin güneyinde Akdeniz’e kıyısı olan bir ildir. Adana’da iklim kışlar yağışlı ve ılık, yazlar ise sıcak ve kuraktır.

Adana’ya ulaşım

Adana Türkiye’nin 5. Büyük şehridir. Adana’da uluslararası bir havalimanı (Şakirpaşa Havaalanı) bulunmaktadır. Adana’ya yurt dışından veya İstanbul, İzmir ve Ankara’dan direk uçak seferleri bulunmaktadır. Adana’ya Türkiye’nin pek çok şehrinden kalkan otobüsler ile de gelinebilir. Ayrıca Başkent Ankara’dan Tren ile de Adana’ya ulaşılabilir.

Üniversiteye ulaşım

Üniversite kampüsü şehir merkezine yakın bir mesafededir. Uçak ile Adana’ya gelen öğrenciler havaalanından yaklaşık 45-50 TL(20-25 Euros) taksi ücreti ile üniversiteye gelebilirler. Havaalanının yakınından kalkan ve direk üniversiteye gelen toplu taşım araçları da bulunmaktadır. Öğrencilerin toplu taşım araçlarından yararlanmak için “kentkart” veya bilet almaları gerekmektedir.

Barınma

Erasmus değişim programı ile üniversitemize gelen öğrenciler üniversite kampüsünde bulunan misafirhanelerden yararlanabilmektedirler. Mobilyalı olan misafirhanedeki her odada ayrı mutfak, banyo ve internet bağlantısı vardır.

Misafirhane ücreti (aylık)

Tek kişi tek oda: 400 TL
Çift kişi tek oda: 500 TL

Banka ve postane hizmetleri

Parasını Türk parasına çevirmek isteyen öğrenciler havaalanlarındaki veya şehrin merkezlerindeki döviz bürolarından yararlanabilirler. Bunun dışında parasal işlemler için öğrenciler üniversitede bulunan banka ve postaneden de yararlanabilirler. Kampüs alanındaki bankalar ve postane sadece hafta içi (Pazartesiden – Cumaya/saat sabah 9’dan akşam 17’ye kadar) açıktır. Kampüs içinde para işlemleri için ATM’ler de mevcuttur.

Değişim öğrencileri için ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.