Ana Sayfa     Üniversite Hakkında Bilgi     Derece Programları     Öğrenciler İçin Genel Bilgi     English  

 ÖĞRENCİLER İÇİN GENEL BİLGİ


 Adana Hakkında Kısa Bilgi


 Yaşam Maliyeti


 Kalacak Yer-Barınma Olanakları


 Beslenme Olanakları


 Sağlık Hizmetleri-Mediko-Sosyal


 Engelli Öğrenci Olanakları


 Sigorta


 Finansal Destek-Burs Olanakları


 Öğrenci İşleri Bürosu


 Öğrenme Ortam ve Olanakları


 Uluslararası Programlar


 Değişim Öğrencileri için Pratik Bilgi


 Dil Kursları


 Stajlar


 Spor ve Sosyal Olanaklar


 Öğrenci Kulüpleri

  Uluslararası Programlar

Üniversitemizde öğrenciler, kariyerlerinin gelişimine destek sağlamak amacıyla çağdaş eğitimin vazgeçilmez bir parçası hâline gelen çeşitli uluslararası programlara katılmaya teşvik edilirler. Öğrenci ve öğretim elemanlarının ulusal ve uluslararası ilişkiler ile değişim programları, YÖK bünyesinde tanımlanmış ve Çukurova Üniversitesince kabul edilmiş yönetmelikler doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

Erasmus Programı

Uluslararası değişim programlarından birisi, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Erasmus Öğrenci Değişim Programıdır. Uluslararası değişimle ilgili “Çukurova Üniversitesi Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları (Lifelong Learning Programme- LLP) / Hayat Boyu Öğrenme Programı Erasmus Değişimi” yönergesi mevcuttur. Üniversitemizde konu ile ilgilenen ofis, Dış İlişkiler Birimi Erasmus Ofisidir (erasmus@cu.edu.tr). Üniversitemizin Erasmus programı ile ilgili genel bilgiler için lütfen tıklayınız.

Çukurova Üniversitesi, Erasmus Üniversite Beyannamesini 2003 yılında imzalamıştır. Bu tarihten itibaren Avrupa üniversiteleri ile işbirliği içinde olan Üniversitemiz, 23 Avrupa ülkesinden 351 üniversite ile değişim anlaşmaları imzalamıştır. Erasmus Değişim Programı kapsamında anlaşmamız olan üniversitelerin listesine web adresinden ulaşılabilir. Üniversitemiz, bugüne kadar 2000’den fazla öğrencimizi eğitim ve staj amacıyla Avrupa ülkelerine göndermiştir. Üniversitemiz, yaklaşık 500 Erasmus öğrencisine de ev sahipliği yapmıştır.

Erasmus Office

Prof. Dr. Harun Arıkan
Doç. Dr. Tufan Erdoğan
Yard. Doç. Dr. Rana Yıldırım
Telefon ve fax: 0 90-322-3386411
e-posta: erasmus@cu.edu.tr

Mevlana Programı

Bir diğer uluslararası değişim programı da Türkiye Yüksek Öğretim Kurumu tarafından başlatılan Mevlana Değişim Programıdır. Üniversitemizde, 2013 yılında faaliyete başlayan Mevlana Değişim Programı kapsamında bugün itibarı ile Avrupa birliği ülkeleri dışında kalan 4 ülkeden 5 üniversite ile anlaşmalar yapılmıştır. Aynı yıl haraketlilik başlatılmıştır. Mevlana Değişim Programı ile öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarımız, 2013-2014 eğitim öğretim döneminden itibaren Avrupa’nın yanı sıra dünyada anlaşma yapılan pek çok ülkedeki üniversitelerden eğitim alma imkânından yararlanabileceklerdir.

Mevlana Değişim Ofisi

Prof. Dr. Hüseyin Ertan
Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü 01330 Balcalı, Sarıçam / ADANA
Tel: 0 90-322 338 76 19/2019
Faks: 0 90-322 338 72 89
E-Posta: mevlana@cu.edu.tr

Uluslararası Öğrenci (Yabancı uyruklu öğrenci)

Üniversitemize ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrenim görmek üzere gelen yabancı uyruklu öğrencilere yol göstermek ve yardımcı olmak amacıyla, Rektörlük bünyesinde, 2011 yılında Yabancı Uyruklu Öğrenci Ofisi kurulmuştur. Ofis, Çukurova Üniversitesinde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim öğretim ile ilgili işlemlerini yürütmekte ve yaşadıkları sorunların çözümüne yönelik danışmanlık hizmeti vermektedir. Üniversitemizde, başta İran, Afganistan, Suriye ve Azerbaycan olmak üzere 53 ülkeden yabancı uyruklu öğrenci bulunmaktadır.

Uluslararası Öğrenci Ofisi

Prof. Dr. Alhan Sarıyev
Yard. Doç. Dr. Rana Yıldırım
Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü 01330 Balcalı, Sarıçam / ADANA
Telefon ve Faks: 0 90-322- 338 72 89
E-Posta: iso@cu.edu.tr

Uluslararası İkili Anlaşmalar

Bu değişim programlarının haricinde, Üniversitemiz, yurt dışındaki farklı üniversite ve kurumlarla öğrenci ve personel değişimi, ortak araştırma ve eğitim amacıyla da ikili anlaşmalara sahiptir. Detaylı bilgilere, Dış İlişkiler Ofisinden ulaşılabilir.

Dış İlişkiler Ofisi

Prof. Dr. Harun Arıkan
Telefon ve Faks: 0 90-322-3386411